February 26, 2024, 7:51 pm

СЗО: Bo cвeтoт вo изминaтиoт дeн пoвeќe oд 740 илjaди нoвoзa6oлeни co Koвид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во изминатите 24 часа, во светот се потврдени повеќе од 740.000 нови случаи на заразени со новиот коронавирус, додека повеќе од 12.500 лица починаа, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Според податоците на СЗО во претходниот ден евидентирани се 740.221 нови случаи, а починале 12.502 лица. Со тоа, вкупниот број на заразени лица се зголеми на 83,32 милиони, а починаа 1,83 милиони заболени.

Најголем број на новоинфицирани лица е регистриран во Јужна и Северна Америка, повеќе од 62 отсто, или 477.794. Следува Европа со 165.584 и Југоисточна Азија со 27.828 нови случаи.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This