СЗО: “Moжeби cмe yмopни oд Koвид-19, нo виpycoт нe ce yмopи oд нac”

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) во денешното обраќање на меѓународен настан предупреди дека коронавирусот не се заморил и ги повика земјите да бидат претпазливи.

„Можеби сме уморни од Ковид-19, но вирусот не се умори од нас. Европските земји се борат, но вирусот не се промени значително, ниту пак мерките за негово спречување“, истакна шефот на СЗО, Тедрос Адханом Гебрејсус во рамките на Парискиот мировен форум.

Според универзитетот „Џонс Хопкинс“, 52 милиони и 200 илјади луѓе во светот биле заразени со коронавирус, а бројот на смртни случаи достигна скоро еден милион и 290 илјади.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This