СЗО peгиcтриpa пaд нa нoвитe cлyчaи нa Koвид-19 вo cвeтoт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бројот на нови случаи на Ковид-19 во светот и во текот на изминатата недела продолжи да опаѓа, кога на глобално ниво беа пријавени 3,6 милиони нови инфекции, во споредба со четири милиони новозаразени претходната недела, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Минатонеделниот пад на новозаразените случаи е прво значително намалување за повеќе од два месеци. Бројот на нови случаи на Ковид-19 е намален во секој регион во светот.

Во најновиот извештај за пандемијата објавен вчера, СЗО соопшти дека најголем пад на бројот на нови случаи е забележан во два региони – 22 проценти на Блискиот Исток и 16 проценти во Југоисточна Азија.

Здравствената агенција на ОН изјави дека минатата недела имало нешто помалку од 60.000 смртни случаи од коронавирус, што е за седум проценти помалку од претходната недела. Југоисточна Азија објави пад на бројот на починати од Ковид-19 од 30 проценти, а регионот на Западен Пацифик за седум проценти.

Најголем број нови случаи на инфекција се пријавени во САД, Индија, Велика Британија, Турција и Филипините.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This