Силен земјотрес во Исланд, засега нема опасност од вулканска ерупција

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Земјотрес со јачина од пет степени го потресе југозападниот дел на Исланд, соопшти Државниот сеизмолошки институт.

Засега нема извештаи за жpтви или штета во земјотресот што синоќа го погодил полуостровот Рејкјанес. Денеска се регистрирани неколку последователни потреси, од кои најсилни биле земјотреси со јачина од 4,6 и 4,3. Нема индиции дека може да дојде до вулканска ерупција, соопшти Сеизмолошкиот завод.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This