Сијарто: Русите и Кинезите нeмa дa им дaдaт нa cвoитe гpaѓaни штeтни вakцини

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, е сигурен дека Русија и Кина нема да им дадат на своите граѓани штетни вакцини против коронавирусот.

-Кога бевме мали, никој не размислуваше дали вакцините доаѓаат од истокот, а денеска сето ова е поврзано со заштитата на унгарското население од разни болести. Дали некој сериозен ќе помисли дека Русите и Кинезите намерно ќе им даваат штетни вакцини на своите граѓани, јавно се запраша Сијарто, пренесен од Тасс.

Тој додаде дека е подготвен да ја прими вакцината кога ќе дојде редот на цивилите и истакна дека унгарските експерти забележале високо ниво на руски технолошки стандарди и професионални вештини.

-Многу е сигурно дека ќе можеме да сметаме на руски вакцини во голем обем, ако тие можат да произведат толку многу, заклучи унгарскиот министер за надворешни работи.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This