December 6, 2022, 6:26 pm

Сменет Нетанјаху: Израел доби нов премиер

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Нафтали Бенет, лидерот на десничарската партија Јaамина, стана нов израелски премиер, заменувајќи го премиерот со најдолг стаж во земјата, Бенјамин Нетанјаху, кој е на функцијата од 2009 година.

Нетанјаху во кратко обраќање најави дека повторно ќе се врати на власт

Новата израелска влада освои мнозинство на парламентарните избори.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This