December 6, 2022, 6:04 pm

„Сочувство“: Захарова со еден збор кажа што мисли за главниот успех на европската демократија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, иронично ги коментираше зборовите на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел за главниот успех на европската дипломатија, изразувајќи сочувство до Брисел.
Претходно шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борељ, запирањето на мигрантскиот бран од Белорусија кон ЕУ го нарече главен успех на европската дипломатија во 2021 година.
„Колку тогаш се тажни работите на европската дипломатија? Сочувство“, напиша Захарова по тој повод на каналот Телеграм.

Мигрантската криза на границата на Белорусија со Летонија, Литванија и Полска, каде што мигрантите се упатуваат од почетокот на годината, се засили на 8 ноември. Неколку илјади мигранти стигнаа до белоруско-полската граница и не ја напуштаат граничната зона. Некои од нив се обиделе да влезат во Полска кршејќи ја оградата од бодликава жица. Земјите од Европската унија го обвинуваат Минск за намерно ескалирање на кризата и повикуваат на санкции. Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, смета дека самите западни земји се виновни за оваа ситуација, поради чии постапки луѓето бегаат од војната.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This