September 26, 2022, 7:19 pm

СПЕКТАКУЛАРЕН ПРЕЧЕК ВО ТУРЦИЈА: Погледнете како Ердоган го пречека Македонскиот претседател!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Пред два дена, Македонскиот претседател на покана на претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган присусвуваше на отварањето на третиот мост преку Босфорот, „Султан Селим“, кој е најширок во светот. На средбата која подоцна ја имаа двајцата претседатели било разговарано за безбедноста и соработката помеѓу двете земји

Зајакнување на соработката со безбедносните служби во борбата против глобалниот, но и регионалниот тероризам, заеднички одговор на мигрантската криза, засилена билатерална и економска соработка меѓу Македонија и Турција, било договорено на работната средба на македонскиот претседател Ѓорге Иванов со неговиот домаќин, турскиот шеф на државата Реџеп Таип Ердоган во Истанбул.

Претседателите размениле и информации за актуелните политички и економски состојби во двете земји, при што Иванов ја истакнал поддршката на нормализацијата на состојбите во Турција. Тој порачал дека политичките цели треба да се постигнуваат единствено со дијалог и во согласност со волјата на граѓаните на избори.

Иванов изразил жалење и за серијата терористички напади во Турција, додека Ердоган упатил сочувство за настраданите во поплавите во Скопско.

Македонскиот претседател денеска со повеќе државници од регионот и од Блискиот Исток, ќе присуствува на отворањето на третиот мега мост на Босфорскиот теснец, што ги поврзува Европа и Азија, турска инвестиција од 4,5 милијарди евра.

1 коментар

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This