January 30, 2023, 8:34 am

Специјалниот прaтеник на ЕУ за дијалогот Косово-Србија денес во посета на Косово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот Косово-Србија Мирослав Лајчак денеска ќе престојува во Косово. Toj попладне ќе биде примен од премиерот на Косово, Авдулах Хоти.

Mинатата недела, косовскиот претседател Хашим Тачи се состана со Лајчак во Брисел. Лајчак вчера ги информираше шефовите на дипломатиите на Унијата за развојот на дијалогот и доби целосна поддршка за продолжување на медијацијата во преговорите меѓу двете страни.

Министрите ја истакнаа решеноста на ЕУ да го заврши успешно дијалогот и побараа од Белград и Приштина да преговараат „со добра волја и дух на компромис“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This