December 6, 2022, 7:11 pm

Според Блумберг: Путин еден од највлијателните луѓе во светот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Агенцијата Блумберг состави список на 50 највлијателни лица во 2020 година, во кој го вклучи и рускиот претседател Владимир Путин.

„Блумберг“ објави список од 50 лица кои според агенцијата ја дефинирале, 2020 година, година каква што светот досега не видел. Списокот е поделен на пет категории: бизнис, политика, забава, финансии, наука и технологија. Во секоја од нив, според агенцијата, има луѓе чии достигнувања заслужуваат признание.

„Појавувањето на одредени имиња на списокот„ Блумберг-50 “нема да изненади никого, бидејќи составивме список на луѓе кои се достојни за внимание“, се вели во соопштението на агенцијата.

Покрај Владимир Путин , на списокот се најдоа и низа други шефови на држави, вклучително и сегашниот американски претседател Доналд Трамп и новоизбраниот претседател Џо Бајден, кој, според првичните податоци, исто така е избран .

На списокот меѓу другите има францускиот претседател Емануел Макрон , британскиот премиер Борис Џонсон , севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун , германската канцеларка Ангела Меркел и кинескиот претседател Си Xинпинг.

На списокот има и други истакнати личности, вклучително и извршни директори на компанијата „Алфабет“ Сергеј Брин и Лери Пејџ, извршен директор на „Амазона“ Jеф Безос,  „Тесла“ и „Спејс Икса“ маска Илона и основачот и извршен директор на „Фејсбук“ Марк Закерберг .

На списокот се наоѓаат и лидерот на белоруската опозиција, Светлана Тихановска, шефот на Американскиот национален институт за алергии и заразни болести, Ентони Фаучи, основачите на движењето „Црни животи се важни“ и пејачот Били Ајлиш.

Според Блумберг, кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс , лидерот на републиканското мнозинство во американскиот Сенат, Мич Меконел и претседателот на Претставничкиот дом на Америка, Ненси Пелоси , исто така се заслужни за внимание .

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This