December 6, 2022, 5:59 pm

Србија ги набави најновите лekoви за третман на kopонавирус

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Србија набави два најнови лекови за третман на коронавирус, кои ги има во сите клинички, клинички-болнички центри и општите болници, објави Републичкиот фонд за здравствено осигурување.

Тоа се лековите Бамланивимаб и Регенерон од групата на неутрализирачки моноклонални антитела за третман на ковид-19.

Двата лека се применуваат во првите десет дена по појавата на симптомите и претставуваат уште една шанса инфекцијата да престане во раната фаза на болеста, се наведува во соопштението.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This