Србија ќе ги намали декемвриските сметки за струја поради прекини во снабдувањето

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Владата на Србија донесе Заклучок за намалување на бројот на киловат часови во износ од 50 отсто за месец декември годинава на територијата на Србија, во подрачјата каде поради врнежи од снег имаше ненајавени прекини во снабдувањето со електрична енергија повеќе од 24. часови кумулативно.

Поаѓајќи од одговорноста на сите енергетски субјекти за безбедноста во снабдувањето со електрична енергија, предложено е солидарно да учествуваат во покривањето на трошоците за намалување, соопшти владината канцеларија за соработка со медиумите, а пренесе Танјуг.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This