October 6, 2022, 10:10 pm

Србија ja дoби пpвaтa жeнa пилoт нa бopбeниoт aвиoн „Opeл“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На воениот аеродром „Морава“ во Лаѓевци, за успешно изведениот контролен лет, на капетанот Ана Перишиќ по слетувањето меѓу првите и честиташе министерот Стефановиќ.

Капетанот Ана Перишиќ успешно ја завршува својата предобука од авионот „Супергалеб Г4“ на авионот „ Орел “. Зборувајќи за своите впечатоци по првиот самостоен лет, таа истакна дека е тешко да се опише со зборови, а на прашањето како се чувствува како прва жена пилот што го постигнала тоа, таа одговори дека тоа е задача што ќе се труди да ја исполни најдобро што може.

Летот беше безбеден и јас сум задоволна од тоа како го изведов. Предизвик ми е да летам сама со тој авион по контролниот лет – истакна капетанот Ана Перишиќ, која припаѓа на првата генерација жени пилоти кои студирале на Воената академија за тој повик.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This