November 29, 2022, 3:45 pm

Средба Заев, Гаши и Села: Пoвикaн пpaвeн eкcпepт зa зakoнoт зa дpжaвjaнcтвa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На денешната средба на премиерот Зоран Заев со лидерите на опозициската коалиција Алијанса/Алтернатива – Зијадин Села и Африм Гаши, е повикан правен експерт во обидот да се дојде до решение за Законот за државјанства и да се одблокира работата на Собранието.

Ова е трета средба помеѓу тројцата лидер во изминатиот период во обид да се дојде до компромис, а денешниот состанок се оддржува во Собранието.

По претходната средба во понеделникот Заев изјави дека имале успешен напредок и сериозен исчекор во разговорите, истакнувајќи дека до крајот на неделава на основа на анализата која експертите ќе ја направат, ќе може да се финишира со законското решение за државјанствата.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This