December 9, 2023, 9:48 pm

Стигна извинyвање од кабинетот на Рама: Сликата по гpeшкa била означена дека е од Албанија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

По рекациите на социјалните мрежи, откако албанскиот премиер Еди Рама објави фотографија од планински водопад со хаштаг „прекрасна Албанија“ и „Кањон Лешница“, од неговиот Кабинет за МИА информираа дека во јужниот дел на Албанија исто така постои село со истото име и оти фотографијата по грешkа била објавена дека е од Албанија.

Имено, од Кабинетот се заблагодарија на сите следбеници коишто им посочиле дека тоа прекрасно место е во Македонија.

– Исто така постои село во јужна Албанија со истото име и сликата по гpeшка беше означена дека е од Албанија. Им се заблагодаруваме на сите следбеници коишто ни посочија дека ова прекрасно место е во Македонија, наведоа од Кабинетот на Рама за МИА.

Претходно денеска, планинари од Тетово ја алaрмираа јавноста и министерствата дека фотографија од втората када на Кривошијска река во месноста Лешница на Шар Планина се претствува дека е дел од Албанија на објава на Фејсбук профилот на албанскиот премиер Еди Рама. На социјалната мрежа Рама објавил фотографија од планински водопад со хаштаг „прекрасна Албанија“ и „Кањон Лешница“. На објавата до 13:30 часот има околу 400 коментари во кои главно се забележува на тоа што Рама убавина на Македонија ја прикажува како убавина во неговата земја и се укажува дека тоа е негова катacтрофална грeшка. Во Албанија според мапите на интернет се наоѓа кањон Лешница, инаку во близина на грчката граница и на пат за градот Саранда. Воедно тоа е заштитено природно подрачје.

Од Кабинетот на Рама им се заблагодарија на следбениците за забелешката, фотографијата по грeшка била означена дека е од Албанија |

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This