Студија ја открива ефикасноста на вакцините на Фајзер против варијантата Омикрон

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Варијантата Омикрон на коронавирусот може делумно да ја избегне заштитата од две дози на Pfizer и  BioNTech, објави раководителот на истражувачката лабораторија на Африканскиот здравствен истражувачки институт во Јужна Африка, пренесува Ројтерс.

Сепак, студијата покажа дека крвта од луѓе кои примиле две дози од вакцината и имале претходна инфекција, главно можеле да ја неутрализираат варијантата, што сугерира дека засилувачките дози на вакцината би можеле да помогнат да се спречи инфекцијата.

Алекс Сигал, професор на Институтот за здравствени истражувања во Африка, на Твитер напиша дека има „многу голем пад“ во неутрализацијата на варијантата Омикрон во однос на претходниот вид на КОВИД-19.

Лабораторијата тестирала крв од 12 луѓе кои биле вакцинирани со две дози од вакцината Pfizer/BioNTech.

Крвта од пет од шест лица кои биле вакцинирани, како и претходно заразени со СОВИД-19 сè уште ја неутрализирала варијантата Омикрон, се додава во постот.

„Овие резултати се подобри отколку што очекував. Колку повеќе антитела имате, толку повеќе шанси ќе бидете заштитени од Омикрон“, напиша Сигал на Твитер.

Тој рече дека лабораторијата не ја тестирале варијантата на крв од луѓе кои примиле бустер доза, бидејќи такви сè уште нема во Јужна Африка.

Иако неутрализирачките антитела се показател за имунолошкиот одговор на телото, научниците веруваат дека други видови клетки, како што се Б-клетките и Т-клетките, исто така се стимулираат од вакцините и помагаат во заштитата од ефектите на коронавирусот.

Прелиминарните податоци не покажуваат дека вакцината е помалку способна да спречи тешка болест или смрт. Додека лабораториските тестови се во тек, извршниот директор на BioNTech, Угур Шахин, минатата недела рече „мислиме дека е веројатно луѓето да имаат значителна заштита од тешка форма на болеста  предизвикана од Omicron“.

Сè уште нема значајни податоци за тоа како вакцините од Moderna (MRNA.O), Џонсон и Џонсон (JNJ.N) и други производители на лекови се ефикасни против новата варијанта. Сите производители, вклучувајќи ги и Pfizer и BioNTech, се очекува да објават свои подетални податоци во рок од неколку недели.

Варијантата Омикрон, која првпат беше откриена во јужна Африка минатиот месец, предизвика аларми на глобално ниво за нов пораст на инфекции, при што повеќе од дваесетина земји од Јапонија до Соединетите држави пријавија инфекции со новата мутација.

Светската здравствена организација на 26 ноември го класифицираше како „варијанта за загриженост“, но рече дека нема докази за поддршка на потребата од нови вакцини специјално дизајнирани за справување со варијантата Омикрон.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This