Судството на БИХ нема надлежност над Српска: Додик најави формирање на Висок cyдски и oбвинителски совет на Република Српска

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека Република Српска ќе го формира својот Висок судски и обвинителски совет и дека сегашниот ВСТС, кој функционира на ниво на БиХ, нема да има никакви надлежности над Српска.
„Се знае кој ги носи законите во оваа земја, а тоа не е ВСОС. Затоа ќе го формираме ВСОС на Република Српска што го имавме претходно“, рече Додик, пренесе РТРС.
Тој посочи дека Република Српска од буџетот издвојува пари за платите на судиите и обвинителите.
„Тие не плаќаат. Јас не барам политичко влијание, но Република Српска мора да одговара ако Република Српска веќе дава пари“, рече Додик.
Тој нагласи дека на Република Српска не и треба судство кое не подразбира одговорност.

„Даваме пари и немаме ништо од тоа. Ние екскомунициравме луѓе кои немаат никаква одговорност кон Српска, кои не смеат да гонат криминалци и само да слушаат странци. Таква правда не ни треба“, рече Додик.

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека бошњачките и хрватските членови на Претседателството на БиХ Шефик Џаферовиќ и Жељко Комшиќ се сретнале со т.н. „Армије РБиХ“ јасно ги покажа своите намери и нервоза.
„Тие разбираат дека не можат да ја издржат дебатата дали нешто е уставно или не. Тоа нема никаква врска со процесите започнати во Република Српска и никој во Српска не рекол дека ќе направат нешто насилно, ниту пак се прави“, рече Додик. е RTRS.
Тој рече дека е сосема јасно и разбирливо што, како што наведе, „БиХ не постои без Србите во неа и Република Српска како составен дел“.
Тој додаде дека и германската амбасадорка во БиХ Маргрет Убер изјавила дека не е обврзан со ништо што го кажуваат германските власти и дека не може да го спречи воведувањето санкции.
„Не ме избраа Германците, мојот народ ме избра. Ако воведете санкции, никој од Германците нема да може да разговара со нас, ниту со некој началник, ниту со некој функционер од владејачката партија“, рече Додик.
Говорејќи за повикот на Советот на Европа за уставни и изборни реформи во БиХ, Додик рече дека со овој повик, но со отфрлањето на барањето на Хрватска да се спомене конститутивноста и легитимната застапеност, Советот покажува кој го уништува концептот на БиХ.
„Ако Уставот, член 1, вели дека БиХ е составена од два ентитета и три конститутивни народи и ако некој однадвор се обиде да дерогира од тоа, тогаш тој се меша во внатрешните работи, а тоа беше Советот на Европа. изјави Додик.
Тој изјави дека ставот на Хрватите во БиХ и Хрватска, во однос на прашањето за конститутивноста, е иста како и позицијата на Србија и дека без тоа во БиХ нема решение.
Додик изјави дека имал средби со претставници на Квинте и некои други и дека им кажал дека имаат мандати, по што си заминуваат и дека „ние остануваме да живееме овде и не можат да ни дадат решенија“.
Додик рече дека странците бараат безусловно враќање на претставникот на Република Српска во Парламентарното собрание на БиХ и ставање на дневен ред на законот наметнат од високиот претставник Валентин Инцко и оти нема понуди во таа насока.
Рековме – повлечете го решението на Инцко, па ќе разговараме. Тие не дозволуваат ништо да им се каже“, рече Додик.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This