February 29, 2024, 9:02 am

Сурови факти за новото вето

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Поранешниот пратеник и член на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, ги објаснува причините за обновеното вето на Бугарија за Македонската интеграција во ЕУ. Тој на социјалната мрежа фејсбук напиша:

„Неколку сурови факти за новото вето…
(доколку сте припадник на “доброто” и “прогресот” нема да ви се допаднат, но ве молам размислете ги, факти се од меѓународни институции)
➡️ Првото вето за датум не беше заради Бугарија…
➡️ Четвртото вето за датум не е само заради Бугарија…
➡️ Договорот со Бугарија не постоеше долго пред првото вето…
➡️ Договорот со Бугарија не реши, а создаде проблеми…
➡️ Преспанскиот договор не не внесе во ЕУ…
➡️ Радев, а не Петков, одлучува за Македонија во Софија…
➡️ Бугарија стои на истата позиција, ќе ја надградува и дополнува со нови теми, нема да ја менува досегашната…
➡️ Бугарија си побара најмалку 6 месеци рок за нови разговори на новите теми, но и за историјата и јазикот (купува време)…
➡️ Перцепцијата за корупција е дупло влошена…
➡️ Во Македонија постои хибриден режим…
⚫️ ЕУ агендата не смее да биде заложник за одржување на власт на неспособна Влада…“ – Пишува во објавата.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This