August 10, 2022, 8:48 am

Така тpeбa: Eвaкyиpaн цeл квapт вo Шангај зapaди тpи пoзитивни cлyчaи нa Koвид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Станбена област во центарот на кинескиот град Шангај е евакуирана денеска по утврдувањето на најмалку три случаи на Ковид-19, први во кинеската метропола од почетокот на ноември.

Властите не прецизираа колку жители беа евакуирани во рамки на операцијата.

Двајца од идентификуваните носители на вирусот работат во различни болници и се соседи.
Автобусите се дезинфицираат, возачите со заштитни комбинезони превезуваат луѓе во центри за карантин. Неколку улици се затворени.

Шангај, со 25 милиони жители, не евидентирал локална трансмисија на коронавирус од 9 ноември.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This