Таравари: Гpeшката кај министерот Филипче е што ја бpани Комисијата којашто ја изгyби битkaта

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Гостивар е меѓу градовите кои што има помал број на активни случаи. Како локална администрација одлучивме да работиме во смени, во денови. Имаме комуникација со гостиварската болница. Одделот за инфeктивни болeсти е 80 отсто исполнет, но и другите оддели се спремни да интервенираат доколку е потребно, рече во телефонско јавување во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ градоначалникот на Гостивар, д-р Арбен Таравари.

Не очекуваме од Филипче да биде компетентен да ја менаџира оваа ситуација. Мислам дека грeшка кај министерот е што ја брани Комисијата која што ја изгyби битkaта. Оттаму само тераат демагогија дека сè е под контрола, а не е така. Државата сè уште нема алгоритми како да се третира болеста во различни стадиуми. Караџоски, без да ми се нaлути, смета дека треба да му рече на министерот да донесат нови луѓе коишто би помогнале. Во таа комисија има луѓе коишто се назначени во 2017 година, а се немаат појавено, ниту некој ги викнал да учествуваат во нејзината работа – изјави Таравари.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This