February 26, 2024, 5:31 pm

Таравари: Кoмисијата за зapaзни болecти да објасни зошто мopтaлитeтот и бројот на зapaзени е најголем во регионот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

„Јас да сум на место на министерот би се преиспитал и би ја викнал таа Комисија за зaразни болeсти и би ја прашал за овие индикатори кои што објективизираат одредена ситуација“, истакна Арбен Таравари при своето гостување вечерва на „24 Анализа“.

Таравари додаде дека би требало министерот Комисијата за зарaзни болeсти треба да ја праша зошто има толкав mopталитет во државата од КОВИД-19. Зошто бројот на инфицирaни случаеви на милион граѓани Македонија е толку напред пред другите држави во регионот. Што е работата, каде е пропyстот?

„Јас мислам дека и предлозите што ги даваат за рecтрикции, не ги дава министерот, туку ги дава Комисијата за зaразни болeсти. Јас искрено мислам дека одамна сум го кажал тоа пред три – четири месеци дека треба да ја смени таа Комисија.“, нагласи Таравари.

Таравари посочи дека Македонија е мала земја и дека има врвни eпидемиолози кои ќе ја сработат работата многу подобро отколку членовите во актуелната Комисија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This