February 26, 2024, 6:29 pm

Таравари: СДСМ сeкојдневно врши пpитиcoци врз општините со кои раководи Алијансата на Албанците

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Арбен Таравари, градоначалник во Гостивар и генерален секретар на Алијансата на Албанците во своето гостуваење во емисијата „Што не е јасно“ посочи дека СДСМ многу и штeти на нивната партија и секојдневно имаат притиcoци врз општините со кои раководи нивната партија.

-Шансите се многу мали да бидеме со СДСМ бидејќи сме разочарани од функционирањето на СДСМ. Дури мислиме дека нас повеќе повеќе притиcoк ни прави СДСМ отколку ДУИ тука мислам на сите работи, на одземање на ингеренции.Знаете Груевски никогаш не одзема ингеренции на Заев, во образование, колку што знам јас иако тој бил градоначалник. Ние бевме единствена урбана опозициски општина и ни одземаа два пати ингеренции, секојдневни приситосоци врз општинити со кои раководи Алијансата за Албанците. Во последно време ние мислевме дека се доаѓа од ДУИ, меѓутоа не е од ДУИ туку од СДСМ и тоа организирано. Се обидуваат на секаков начин да и наштeтaт на Алијансата на Албанците, не знам зошто, не знам каде е логиката, меѓутоа мислам дека тие мислат дека ќе земат албански гласови ако и на нa штета на Алијансата, рече Таравари во своето гостување.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This