February 7, 2023, 10:36 pm

Твитер „врие“: Демократите се зakaнија со граѓанска вojна поради оспорувањето на изборните резултати

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Судскиот процес покренат од сојузната држава Тексас пред Врховниот суд на САД, кој ги оспорува изборите во четирите сојузни држави кои ја прогласија победата на Џо Бајден, ги разбесни демократите.

„Војната“ започна на Твитер откако беше покрената тужба и коментарите од страна на Крис Куомоа од Си-Ен-Ен.

Иако дел од повеќе од 40.000 пораки се однесуваа на оригиналниот конфликт што се случил помеѓу 1861 и 1865 година за иднината на САД и војните во други области, голем број твитови се одраз на фрустрацијата на демократите и нивните медиумски сојузници заради тужби од Тексас поднесе тужба против Georgiaорџија, Мичиген, Пенсилванија и Висконсин, каде Бајден беше прогласен за победник врз основа на гласовите добиени по пошта. Судскиот процес беше поддржан од 18 други држави и самиот претседател на САД, Доналд Трамп.

„Барањето на седумнаесет држави од Врховниот суд за обесправување на гласачите во други држави се чини како одличен начин да се започне втора граѓанска војна“, порача поранешниот портпарол на администрацијата на Обама, Томи Виетор.

Тој се осврна на поднесокот во кој 17 држави ја поддржуваат тужбата на државниот обвинител во Тексас кен Пaкстон до Врховниот суд на САД.

 Всушност, постојат 18 држави кои го поддржаа Тексас , бидејќи подоцна се придружи и Аризона.

„Првиот чекор во новата граѓанска војна“, објави на Твитер, креаторот на Обамакер, Енди Славит, коментирајќи ги истите вести.

„Поддршката беше потпишана од луѓе кои тврдат дека се залагаат за закон и ред“, додаде тој.

Писателот Jeеф Шарлет исто така тврди дека целта на тужбата е „уништување на изборите со исфрлање на гласовите на четири држави со цел да се обесправат 25 држави + гласот на народот“.

„Во граѓанска војна, тоа се нарекува увертира“, објави на Твитер Шарлет.

Задолжителен агол на расизам се појави и кога комичарот Johnон Харзел изјави дека „еден куп вооружени, кои би биле сојузнички, се закануваат дека ќе започнат нова граѓанска војна за да ги задржат Јенки на власт, бидејќи така функционира расизмот “.

Друга причина за овој тренд можеби е делот од емисијата на Крис Куомо од Си-Ен-Ен, кој беше изваден од контекст, но за него известуваа сите водечки медиуми.

Куомо го повика сенаторот Линдзи Греам (Јужна Каролина) за нешто што му го кажа на Шон Ханити од „Фокс њуз“ за поделбите меѓу републиканците пред изборите за Сенат на 5 јануари.

Греам се пожали дека „се подготвува граѓанска војна “ меѓу републиканците во Грузија и ги повика официјалните лица „да нарачаат ревизија на потписите во претседателската трка за да се утврди дали системот работи“.

Куомо истакна дека гласањето во Џорџија е потврдено „веќе три пати“ и дека Греам не побарал од ова за да се „спаси земјата“, туку неговиот задник. 

“Граѓанска војна? Сериозно, сенатор ? „Дали твоите зборови сè уште доаѓаат од мозокот или само од некој резервоар на горчина?“, Рече Куомо.

Иронијата е во тоа што овие зборови се пораз за Куомо и демократите, кои во изминатите четири години го обвинуваа Трамп дека е Хитлер и тврдат дека Русија некако ги украла изборите во 2016 година, а сега тие се стремат кон случај за кој Врховниот суд допрва треба да донесе одлука. пренесува РТ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This