October 6, 2022, 10:12 pm

Твopeцoт нa рycкaтa вakцинa: „Фajзep“ имa пpoблeми co дeлтa-cojoт, нejзинaтa eфикacнocт нe e тoлкy виcoкa кaкo штo peкoa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Предлогот на Рускиот фонд за директни инвестиции да се користи „Спутник лајт“ како трета доза, по вакцинирањето со „Фајзер“, има научна основа и ќе помогне да се подобри ефектот на првите две дози, рече директорот на Рускиот центар „Гамалеја“, Александар Гинзбург.

“Фајзер има проблем со делта-сојот, кој сега е 90 проценти, а во некои региони на планетата 100 проценти. Нејзината ефикасност против овој вид не е толку висока како што рекоа. Нејзината ефикасност опадна многу пати, речиси на 50-40 проценти, што не е видливо на Спутник (Спутник В). Затоа предлогот на Рускиот фонд за директни инвестиции е целосно логичен и научно заснован”, посочува научникот.

На 11 август, Рускиот фонд за директни инвестиции предложи „Спутник лајт“ да се користи како трета доза кај луѓе кои биле вакцинирани со „Фајзер“. Минатата есен, тој предложи, меѓу другото, и соработка со британско-шведската компанија „Астра Зенека“.

Претходно, научниците објавија дека ефикасноста на „Фајзер“ против соеви на делта-сојот се намалила од 76 на 42 проценти, додека „Спутник лајт“ против делта-сојот изнесува 83 проценти.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This