February 29, 2024, 9:54 pm

Тезите на Бектеши се својствени само за Северна Кореја, обвинyва Демократскиот сојуз

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Демократскиот сојуз преку соопштение најостро ја осуди изјавата на министерот за економија, Крешник Бектеши, според кого, нема да се разговара со Грција за граѓаните да можат да патуваат во таа земја со цел да останат дома и да одмараат во нашите одмаралишта.

„Таквите тези се својствени само за Северна Кореја. Обврска на министрите е да бараат решенија за слободно движење на граѓаните, капиталот и идеите, а не да не затворат во рамките на Македонија.

Граѓаните очекуваат проактивна дипломатија и членовите на Владата да ги “рушат” бариерите, а не да создаваат нови.

Сите ние долго време сме затворени во своите домови и дополнителни блокади не ни се потребни“, велат од партијата на Трајанов.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This