December 8, 2022, 6:44 am

ТЕРОРИСТИТЕ ОД ОВК СЕ МОБИЛИЗИРААТ: 113-та бригада која го поддржува Заев, почна со мобилизација на Косово пренесуваат медиумите!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Водечките косовски медиуми и портали денес објавија серија фотографии преземени од Фејсбук страницата „Муја Красниќи, легенда на албанскиот нард“ – униформирани и вооружени мажи, наводни припадници на терористичката ОВК, од една од нивните наводни нови вежби. Меѓутоа, на оваа фејсбук страница пред 14 часа е објавена порака дека „21.очекува бомба“, односно, кога ќе бидат објавени имињатана „војниците“ на 113 бригада на ОВК, или во Македонија подобро позната како бригадата која на Заев му изрази јавна поддршка на митингот на СДСМ пред владата минатата година

uck-2
Во краткото објаснување на овие фотографии се наведува дека се работи за „специјална 113. бргада на ОВК ‘Муја Красниќи” од „оперативнат зона Дреница“.
Фотографиите на вооружените и униформирани припадници на ОВК со фантомки на главите наводно исчезнале неодамна за време на тренингот во селото Обриње.

Меѓутоа, косовските медиуми не го пренесуваат само статусот на самата ФБ страница „Mujë Krasniqi Legjend E Popullit Shqiptar“ туку и јавните личност на кои им се допаднал статусот објавен на оваа страница.
UCK-trening
„Се очекува бомба 21., објавување на имиња на активни војници на 113. бригада ‘Муја Краснќи’. Првите имиња кои ќе бидат објавени се од месната заедница Добра Вода. Селата кои се во рамки на месната заедница се: Добра вода, Чабич, Забрќе, Риџево, Гларева, Добри Дол, Штарица, Сиџево и Јашаница. Првите имиња кои ќе бидат објавени се од родното село на командантот Муја Красниќи. Од таму ќе почне и првиот удар“ – пишува на ФБ страницата.

На оваа страница уште денес се пренесуваат сите написи на косовските медиуми за активностите на терористичката единица ОВК.
На неа се чести слични статуси – фотографии на униформирани и вооружени луѓе од терен и од вежби, наводно од Косово. Во описот на Муја Кранисќи, кој според српските извори бил убиен во 1998 година од страна на југословенските безбедносни сили додека се обидувал да криумчари оружје на Косово, стои и неговата биографија како припадник на терористичката ОВК.

На страницата исто така се присутни и фотографии и видеа од терористите кои беа убиени во Куманово минатата година, а особено значење и величење се обрнува на Бег Ризај, водачот на терористичката група.

Кон срдината на април, вооружени и униформирани припадници на терористичката Албанска Национална Армија, се појавија во регионот на Јужна Митровица, како што ексклузивно тогаш пренесе косовскиот портал Веру.инфо, чиј новинар бил гостин на смотрата на „21.бригада“ на оваа паравоена структура.

Тие тогаш твдеа дека АНА се наоѓа на повеќе делови на Косово, во Албанија,Македонија и „Прешевската долина“, дека е добро организирана, добро тренирана и може брзо да се мобилизира.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This