February 6, 2023, 4:37 am

Тетово ceyштe eдeн oд нajпpoблeмaтичнитe гpaдoви и oпштини во Македонија co вoдocнaбдyвaњeтo – зoштo e тoa тaкa?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Зошто Тетово сеуште е еден од најпроблематичните градови и општини во Македонија со водоснабдувањето?

– затоа што слабо се инвестира во подобрувањето на водоводната мрежа и водоснабдувањето во Тетово!

– затоа што во водоводниот систем има недопустливо огромни губитоци на вода- над 75%!

– затоа што има енормен број диви приклучоци на водоводниот систем!

– затоа што секојдневно никнуваат нови и нови дивоградби, а капацитетите на водоснабдување остануваат исти!

– затоа што сеуште поголем број од Тетовчани пијаат вода од стари дотраени азбестни цевки!

– затоа што има превработеност и пренатрупани загуби во Јавното претпријатие!

– затоа што решавањето на проблемот со водоснабдувањето во Тетово е со несериозен пристап од локалната Власт сите овие години на штета на Тетовчани!!!

Оваа ли е таа “успешна, европска” градоначалничка која ги остава без вода своите жители во 21-ви Век,кога во исто време Илон Маск спрема “Space X” шатл за колонизирање на Марс? – реагираат од Комисијата за локална самоуправа.

Објавата на Фејсбук може да ја погледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This