November 29, 2022, 2:53 pm

Тинејџер го cpyши рекордот на Усеин Болт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американскиот тинејџер Еријон Најтон (17) предизвика нова спортка сензација, откако трчаше на 200 метри и оствари неверојатен резултат од 20 секунди и 11 стотинки на митинг во Џексонвил, поставувајќи официјален рекорд во категоријата кадети (У18) што досега го држеше спринтерската легендата Усеин Болт.

Со време од 20.11, Најтон го сруши рекордот на Болт од 20.13 поставен во јули 2003 година, еден месец пред да го прослави својот 17-ти роденден.

Инаку, спринтерот кој е роден во САД, јануари 2004 година, го држи рекордот на 100 метри со време 10,16 и на 400 метри со време 47,48.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This