Тлото не мирува меѓу Словенија и Хрватска – нови земјотреси во Словенија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Два послаби земјотреси беа регистрирани денеска во Словенија, еден со епицентар кај Љубљана, а другиот кај Идрија.

Сеизмографите утринава во 1:09 часот по локално време регистрирале потрес со магнитуда од 1,0 степен на два километри источно од главниот град на Словенија, а како што пренесуваат словенечките медиуми, потресот се почувствувал во некои делови на Љубљана.

Во 6:04 часот наутро по локално време, бил забележан уште еден послаб земјотрес со магнитуда од 1,1 степени по Рихтер, со епицентар на 42 километри западно од Љубљана, односно во близина на градот Идрија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This