Тлoтo пoвтopнo ce тpece: Зeмjoтpec co jaчинa oд 2.8 cтeпeни пo Pихтep пoчyвcтвyвaн вo пoвeќe гpaдoви низ Македонија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава 19.05.2021 година, регистрира земјотрес од епицентралното подрачје Тетово-Гостивар.

Според податоци од Сеизмолошка, земјотресот е регистриран во 01 часот и 20 минути со епицентар на 65km југозападно од Скопje и со локална Рихтерова магнитуда ML2.8.

Според досегашните податоци овој земјотрес е почувствуван од населението во Маврово, Гостивар, Дебар и Кичево со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This