Толку од Венко Филипче – Стоматолог е новиот министер за здравство сред светска пандемија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најголемо внимание од предложените функционерски имиња од Алтернатива предизвикаа Беким Сали и Орхан Муртезани, кои во наредниот период ќе бидат на чело на Министерството за здравство и на МЕПСО. Интересот на јавноста за двајцата функционери на Алтернатива е голем, поради тоа што и двајцата на функциите доаѓаат во време на криза.

Од Алтернатива вчера ги објавија имињата на функционерите кои ќе заседнат на функционерските фотлеји, откако претходно беше постигнат договор за учевство на оваа партија во власта.

Сали ќе треба да се справува со очајната состојба во здравството во време на светска пандемија, додека Муртезани ќе треба да обезбеди електрична енергија во време кога во цела Европа има недостатоци на струја.

Со значајни функции од партијата на Африм Гаши се здобија и Адмирим Алити, ако и Џемаил Чупи, кои ќе бидат дел од Владата на Република Македонија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This