February 6, 2023, 4:10 am

Трамп ги тyжи Tвитep, Фejcбук и Гyгл

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави дека поднел тужба против Твитер, Фејсбук и Гугл и нивните директор бидејќи ги цензурираат објавите на конзервативното население.

Трамп, смета е жртва на цензура, а групната тужба ја поднел во федералниот суд на Флорида барајќи отштета.

На поранешниот претседател претходно му беше забранет пристап до социјалните мрежи бидејќи лажно тврдел дека неговиот изборен пораз е резултат на измама. Ваквите тврдења беа отфрлени од неколку судови, официјални лица од сојузни држави, но и членови на неговата влада.

Забранет му е пристап до Твитер, на Фејсбук е суспендиран најмалку до 2023 година, а на ЈуТјуб се додека не се утврди дека се намалил ризизок од поттикнување насилство.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This