February 5, 2023, 12:22 pm

Трамп не потпишува помош и бара да се зголеми од мизерните 600 на 2000 долари

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на САД, Доналд Трамп, засега одбива да го потпише пакетот за помош за Американците погодени од пандемијата. Тој повтори дека сака финансиската помош „да се зголеми од мизерни 600 на 2.000 американски долари“.

Конгресот го одобри пакетот помош за „Ковид-19“ вреден повеќе од 900 милијарди долари, но Трамп ја блокираше таа одлука. Тој го нарече законот „срамен“ и побара да се зголеми износот на помошта за Американците.

„Јас само сакам да им обезбедам на нашите големи луѓе 2.000 американски долари, а не мизерни 600 американски долари што сега стојат во законот“, напиша на „Твитер“ американскиот претседател во заминување.

Одбивањето на републиканскиот претседател да го стори тоа е неодговорно и ќе има „катастрофални последици“, рече Бајден во саботата. Во случај Трамп да не го потпише пакетот веднаш, околу 10 милиони Американци би ги изгубиле бенефициите за невработеност, предупреди Бајден.

Демократот уште еднаш го повика републиканецот да го потпише законот за пакетот помош за загрозените од пандемијата, кој беше изгласан од Конгресот со поддршка на републиканците и демократите.

Почетокот на јануари е официјалниот рок до кога Трамп може да го потпише законот или да стави вето.

„Владините финансии завршуваат за само неколку дена, со што се доведуваат во прашање и платите за воениот персонал“, предупреди Бајден.

По инаугурацијата што ќе се одржи на 20 јануари, Бајден има намера да се заложи за уште еден пакет стимулации за спречување на пандемијата и зајакнување на економијата.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This