February 7, 2023, 9:35 pm

Трамп ќе ги тyжи Фејсбук, Твитер и Гугл

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денес објави дека ќе поднесе колективна тужба против Фејсбук, Твитер и Гугл, поради неговата долгогодишна битка за слобода на говорот со споменатите технолошки гиганти, за кои тврди дека погрешно го цензурирале.

„Денеска, заедно со Американскиот прв институт за политика, поднесувам, како водечки претставник на класа, тужба против големите технолошки гиганти, вклучувајќи ги Фејсбук, Твитер и Гугл, како и нивните извршни директори, Марк Закерберг, Сундар Пичаи и Џек Дорси – тројца навистина убави момци“, им рече Трамп на новинарите во неговиот голф-клуб во Бедминстер.

Тој додаде дека врвните технолошки компании во земјата станаа сторители на незаконска, неуставна цензура.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This