February 26, 2024, 7:15 pm

ТРГНАА НА ПАТ ГЕМИЏИИТЕ: По Вардар од Велес заплови 20. Вардарска регата „Гемиџии 2018“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Под Мало мовче утрово по Вардар од Велес заплови 20. Вардарска регата „Гемиџии 2018“ што ја организира Општина Велес.

Во својство на организатор денеска во чест на славните гемиџии по традиција венецот го фрли да плови по Вардар градоначалникот Аце Коцевски.

Претходно, делегации на општината, на АРМ, на Сојузот на пензионери и учесниците положија букети цвеќе на споменикот на гемиџиите кај Вардар во Велес.

За разлика од лани кога имаше 60 учесници, годинава има 25, а наместо до Гевгелија како што беше во изминатите години оваа година регата ќе плови во три наместо во четири етапи и наместо до Гевгелија ќе плови до Удово. По Вардар се заплови со три гумени чамци и една дрвена гемија која е реплика на онаа со која велешките трговци по Вардар за Солун превезувале разни стоки на крајот на 19. и почетокот на 20. век.

Ане Гушев од Извидничкиот одред „Димитар Влахов“, раководител на регатата, вели дека услвоите за пловидба се добри.

– Но, не знаеме какви се условите после Удово иако ЕЛЕМ ни вети дека ќе пушти вода од хидроцентралите, но не знаеме како тоа ќе профункционира и затоа одлучивме да пловиме само до Удово наместо до Гевгелија, изјави Гушев.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This