December 1, 2022, 9:06 pm

Трифонов oдбил средба со Заев

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

„Денес македонскиот премиер Зоран Заев се сретна со луѓе во Софија кои не се важни“. Ова го рече лидерот на „Има таков народ“ Слави Трифонов за време на состанокот со студенти во Пловдив, јави дописникот на БГНЕС.

„Денес, Зоран Заев се состана со Бојко Борисов и Корнелија Нинова.“, додаде Трифонов, нагласувајќи: „Тој (Заев) мораше прво да ги види претседателот и премиерот“.

Слави Трифонов рече дека Македонија не може да започне преговори без да го исполни потребното.

„Сè додека Бугаринот не е спокоен во врска со историјата, што претставува РМ, нашето мислење ќе биде исто како и на сите Бугари“, додаде тој.

Заев ја започна својата посета на Софија со средба со Бојко Борисов во седиштето на ГЕРБ. После тоа, македонскиот премиер беше примен од лидерот на БСП, Корнелија Нинова и дури потоа отиде на разговори во Советот на министри со привремениот премиер Стефан Јанев. Официјалниот дел од неговата посета заврши во Претседателството, каде беше примен од Румен Радев.

Новинарот на БГНЕС појасни дека „Има таков народ“ одбиле средба со Заев. Самиот премиер призна дека тоа се должи на обврските поврзани со нивната изборна кампања.

Слави Трифонов не одговори директно на прашањето каква одговорност ќе преземе во иднина.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This