September 26, 2022, 10:39 am

Три ќерки делеле мрaчнa тaјна – на крajoт го yбилe таткото во спиење

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Татко од Русија, кој беше убиен од три ќерки, беше формално идентификуван како педофил кој безмилосно сексуално ги злоупотребувал.

Михаил Качутурјан (57) бил избоден до смрт со нож во 2018 година, а неговите три ќерки се обвинети за убиство.

Кристина, Анџелина и Марија, кои тогаш имале 19, 18 и 17 години, признаа дека го убиле својот татко „тиранин“, и последните три години се плашеа дека ќе бидат осудени на долгогодишни затворски казни, и покрај тоа што тие тврдат дека се со години силувани и малтретирани.

Сега сестрите можат да го користат овој извештај на суд и да побараат да се отфрлат сите обвиненија. Експертизата докажа дека нивниот татко бил сексуален напаѓач на деца со „тенденција кон агресија“ кои имале „сексуални склоности кон своите ќерки“.

Во извештајот на Институт за психолошки, психијатриски и медицински истражувања во Русија се наведува дека таткото им се заканувал на своите ќерки со смрт доколку не ги исполнат неговите барања, а сестрите верувале дека ќе ги убие.

„Прегледот потврди дека таткото бил насилен кон ќерките. Експертите откриле дека секоја девојка страда од злоупотреба и пост-трауматски стресни нарушувања од 2014 година-сите овие состојби имаат директна причинско-последична врска со постапките на таткото”, вели девојчето. рече адвокатот, Мари Давтјан, пренесува „Дејли мејл“.

Заклучено е дека девојчињата немале други роднини кои би можеле да го запрат кошмарот со кој се соочуваат. Девојките на судењето кажале дека постапиле од неопходна самоодбрана.

Две постари сестри се обвинети за убиство, додека најмладата, Марија, се соочува со казна во психијатриска болница, откако судијата изјави дека таа била привремено луда во времето на убиството на нејзиниот татко. Адвокатите на сестрите се надеваат дека ќе бидат целосно ослободени.

Кога го убиле додека спиел, биле во „нестабилна“ психолошка состојба и се чувствувале „безнадежно“, плашејќи се за својот живот. Некои роднини ги обвиниле сестрите дека лажеле дека нивниот татко ги силувал и дека го убиле за да му ги земат парите.

Случајот привлече големо внимание во Русија и открива како законот го третира семејното насилство, а речиси милион луѓе потпишале петиција за ослободување на сестрите. Истражителите претходно открија дека тие претрпеле физичка и ментална злоупотреба долго време.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This