Турција ги распродава православните цркви за да го наполни буџетот по економската kpиза

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во Турција се продаваат две христијански цркви, пишува австрискиот весник „Кронен цајтунг“.
Се претпоставува дека храмовите се продаваат за да се наполни буџетот на Турција која моментално е во голема економска криза.
Храмовите на Грчката православна црква во Бурса и на Сириската православна црква во Мардин се продаваат за 441.000, односно 507.500 евра.
Секретарот на Одделот за надворешни црковни односи на Московската патријаршија Игор Јакимчук најави дека Руската православна црква не може да одобри таков однос кон храмовите никаде во светот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This