Турција: ЕУ да го напушти стратегиското слепило – Намeсто принципи и вредности, унијата се пазари

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Турција денеска изјави дека изминатите одлуки усвоени од Европската Унија (ЕУ) на Советот за општи работи на Блокот уште еднаш покажаа дека ЕУ не пристапува кон проширувањето стратешки, туку со пристап базиран на солидарноста на членството, јавува Агенција Анадолија.

„Деловите поврзани со одлуките за проширување на ЕУ за Турција го игнорираат фактот дека земјата води преговори за членство со Блокот, а тие ја негираат или погрешно ја претставуваат важноста на Турција за ЕУ, како и за мирот, стабилноста и просперитетот во регионот“, истакна турското Министерство за надворешни работи во соопштение.

„Одлуките, нов пример на некои земји членки кои ја користат ЕУ за своите себични интереси, не придонесуваат за односите на Турција и ЕУ, не им служат на општите интереси на Европа и не нѐ носат поблиску до целта на креирање на позитивна и конструктивна агенда“, се вели во соопштението.

Министерството рече дека е изненадено што гледа како ЕУ, додека ги прави овие одлуки, се однесува како група од интерес заснована на пазарење, а не како група која дејствува во согласност со принципи и вредности.

Деловите од одлуките за Источниот Медитеран и прашањето со Кипар се исто така „исклучени од реалноста“, „еднострани“, и „неконзистентни“, како и претходно, одразувајќи го максималистичкиот пристап на кипарските Грци и на Грција“, додаде тој.

Во соопштението се вели дека изминатите одлуки ги занемаруваат правата на кипарските Турци и ги игнорираат тековните еднострани активности на Грција и Администрацијата на кипарските Грци кои ја зголемуваа тензијата на Источниот Медитеран во изминатите денови.

„ЕУ не може да направи конструктивен придонес за прашањето со Кипар сѐ додека Блокот продолжува со неодамнешниот пристап“, рече тој.

Министерството ја повика ЕУ да ја види реалноста на островот и да стави крај на нејзината политика во игнорирањето на кипарските Турци и нивните стекнати права.

„Турција има волја да ги развива односите со ЕУ преку конкретна и позитивна агенда заснована на перспективата на членството“, забележано е во извештајот.

„Јасно е дека овие политики, одвоени од реалноста и засновани на идеолошки мотиви и солидарноста на членството, нема да бидат од корист за односите на Турција и ЕУ“, додаде тој.

Министерството ја повика ЕУ да го напушти „стратегиското слепило“.

ЕУ, во нејзиното крајно соопштение објавено на последниот состанок на Советот за општи работи на годината на 14 декември, ги осуди „едностраните акции“ на Турција во врска со Мараш (Вароша на грчки).

Блокот рече дека релевантните резолуции на Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) треба да бидат целосно почитувани, барајќи да се сменат сите преземени чекори во Мараш, од октомври 2020 година.

Мараш стана град на духовите бидејќи остана отсечен од светот околу 47 години.

Дел од регионот, околу 3,5 проценти од целосната површина беше повторно отворен во октомври 2020 година, при што луѓето беа добредојдени да го посетат секој ден помеѓу 8 часот и 20 часот.

Мараш беше напуштен по Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН во 1984 година и само староседелците можат да се населат во градот.

Влезот беше забранет освен за персоналот на Турската армија стациониран во Турската Република Северен Кипар.

Спор кој трае со декади

Кипар е заглавен во спор помеѓу кипарските Грци и Турци, кој трае со децении и покрај серијата дипломатски напори од страна на ОН за постигнување на сеопфатно решение.

Етничките напади кои започнаа во раните 1960-ти години ги принудија кипарските Турци да се повлечат во енклавите заради нивна безбедност.

Во 1974 година, државниот удар на кипарските Грци чија цел беше грчка анексија на островот, доведе до воена интервенција на Турција како земја гарант за заштита на кипарските Турци од прогонство и насилство. Како резултат на тоа, во 1983 година беше основана Турската Република Северен Кипар.

Во последните години имаше мировни процеси и неуспешна иницијатива во 2017 година во Швајцарија, под покровителство на земјите гаранти Турција, Грција и Велика Британија.

Администрацијата на кипарските Грци влезе во Европската Унија во 2004 година, истата година во која кипарските Грци го спречија планот на ОН за ставање крај на долгогодишниот спор.

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...

More Articles Like This