ТУРЦИЈА И РУСИЈА ГО ИСФРЛИЈА ДОЛАРОТ ОД МЕЃУСЕБНАТА ТРГОВИЈА: Министерствата за финансии на двете земји потпишаа договор за употреба на националните валути

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Tурскиот министер за финансии, Берат Албајрак и неговиот руски колега Антон Силуанов минатата недела потпишаа договор за употреба на националните валути во плаќања и порамнувања меѓу двете држави, соопшти во вторникот руското Министерство за финансии.

Договорот, потпишан на 4 октомври, има за цел постепено преминување кон употреба на рубљата и лирата во меѓусебните населби, соопшти Министерството.

Во рамките на договорот, ќе се зголеми побарувачката на трговските институции за две валути и ќе се воспостави соодветна структура за финансирање.

Договорот предвидува поврзување на турските банки и компании со руската верзија на системот за плаќање SWIFT, додека се зајакнува инфраструктурата во Турција што ќе овозможи користење на руските картички „Мир“, дизајнирани од Москва како алтернатива на Мастеркард и ВИЗА.

Двет0 страни исто така ќе развијат должнички хартии од вредност за руски и турски извозници.

Договорот е значаен чекор за зголемување на фер трговија и економска соработка меѓу двете земји, се вели во соопштението.

Турската банка „Иш“ стана првата банка во земјата што го прифати Мир на сите свои банкомати и деловни членки во април. Така, Турција стана првата земја што ги користи картичките „Мир“ меѓу земјите што не зборуваат руски. Најголемата приватна банка „Иш“, се проценува дека управува со околу 56 милиони картички „Мир“ на повеќе од 10,000 места за е-трговија, над 400.000 бизниси и повеќе од 6.500 банкомати.

Мир беше осмислен во 2014 година, како начин да се надмине потенцијалното блокирање на електронските плаќања, откако на неколку руски банки им беа одбиени услугите на Виза и Мастеркард заради режимот на санкции против нив.

Прашањето за употреба на национални валути во трговските трансакции, особено билатералната трговија, е разговарано многу пати во разговорите меѓу Русија и Турција. Претседателот Реџеп Таип Ердоган и неговиот руски колега Владимир Путин разговараа и изразија поддршка за поширока употреба на националните валути во трговијата меѓу двете земји, ситуација што ќе ги минимизира негативните влијанија на надворешните фактори.

Билатералниот обем на трговија помеѓу двете земји достигна 17,04 милијарди американски долари во првите осум месеци од оваа година, покажуваат податоците на турскиот институт за статистика (ТуркСстат). Продажбата на Турција во Русија изнесуваше околу 2,38 милијарди американски долари, додека нејзиниот увоз изнесуваше околу 14,66 милијарди американски долари.

Турција и Русија имаат за цел да го зголемат својот обем на трговија на 100 милијарди американски долари, цел поставен од двајцата лидери.

Трговскиот обем меѓу нив беше 25,7 милијарди американски долари во 2018 година. Извозот на Турција во Русија изнесуваше околу 3,4 милијарди американски долари, додека нејзиниот увоз изнесуваше 22,3 милијарди американски долари.

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...

More Articles Like This