February 26, 2024, 6:57 pm

Уапасена целата екипа на Малагурски од сред снимање

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Првиот ден од снимањето на документарецот “Црна Гора: Поделена земја“ во Подгорица, полицијата во Подгорица ја уапси екипата на Борис Малагурски и ги спроведила во Центарот за безбедност, соопшти Малагурски.
Режисерот Малагурски за Спутник, изјавува дека апсењето на неговата екипа која го работи филмот “Црна Гора: Поделена земја“ е последниот потег на режимот во заминување. „Според мене ова се последните трзања на режимот во заминување на Мило Ѓукановиќ, на кој очигледно му треба уште време да прифати дека веќе не е власт и дека не можат повеќе да ја гушат вистината“

„Не застанаа, кога го снимавме стариот дел на Подгорица, и ни рекоа дека немаме дозвола за снимање. Јас прашав зошто ни е дозвола за да снимаме историјата на Црна Гора, тоа е нешто што е достапно на широката јавност. Меѓутоа тие не приведоа и не спроведоа, не малтретираа… Четири часа не сослушуваа и пак на крај мораа да не пуштат“, објаснува Малагурски за Спутник.

https://www.facebook.com/malagurski/photos/a.536508326432523/3450958541654139/

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This