Уапсен Насер Кељменди – Нарко босот кој финансираше се што е криминално на Балканот вклучително и ОВК

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Познатиот нарко бос од Косово и Метохија и БиХ, Насер Кељменди, денес е приведен во Полициската станица Лозница. Кељменди се појави во хотел на влезот во Лозница. Околу 13.30 часот се слушнале сирени и неколку полициски возила, кои се движеле кон хотелот, каде што бил Кељменди. Полицијата го привела веднаш.

Според првите и неофицијални информации, тој бил приведен како граѓанин, а при апсењето не било пронајдено ништо што може да се „закачи“ за какво било кривично дело.

Тој сè уште е во Полициската станица Лозница. Нема официјални информации зошто е приведен.

Насер е најстариот член на „Јатачкото семејството“ Кељменди, како што често ги нарекуваат. Тие го „заработија“ тој епитет затоа што се верува дека честопати им обезбедувале засолниште на најбараните криминалци од оваа област. Сите машки членови, таткото Насер и трите сина, се поврзани со злосторство.

Семејството Кељменди, таткото Насер и синовите Лиридон, Бесник и Елвис, живееле во Пеќ, Косово. Покрај Насер, на списокот има и некои од најголемите имиња во криминалните картели од Мексико и Латинска Америка.

Во ноември минатата година српскиот медиум Дан објави дека член на групата на Кељменди му се заканувал на претседателот на граѓанското движење УРА, Дритан Абазовиќ. Според Дан, лицето кое му се заканувало на Абазовиќ е лице со црногорски документи и живее на Косово.

До 80-тите години на минатиот век, според агенциите за безбедност, изворите на приход на Насер доаѓале од шверц на текстил и злато од Турција, а за време на санкциите тој го сменил бизнисот во согласност со ситуацијата, па започнал да шверцува и нафта, цигари и наркотици, како и како оружје. Познат како близок соработник на албанското движење, често поврзуван со сите албански лидери во регионот и се смета за вистинскиот газда на косовската мафија.

Насер коj e со косовско потекло, исто така е и државјанин и на Босна и Херцеговина, но делокругот на неговиот бизнис (и легален и нелегален) се протега до Косово и Црна Гора, каде што тој поседува голем број недвижнини, како и хотел на плажата во Улцињ, под име „Каза град“. Инаку, Насер е сопственик на истоимениот хотел во Илиџа, град во сараевскиот кантон.

Шефот на Нарко, Насер Кељменди, кој беше приведен во Лозница, е роден во Пеќ.

Насер е државјанин на Србија и Босна и Херцеговина, но делокругот на неговиот бизнис (и легален и нелегален) се протега и на Црна Гора, каде што тој поседува голем број недвижнини, како и хотел на плажата во Улцињ, под име „Каза град“. Насер е сопственик на истоимениот хотел во Илиџа.

Фактот дека кога беше изведен пред обвинителите на Сараево во 2007 година, тој не знаеше колку автомобили поседува, бидејќи не можеше да ги запомни, зборува со сигурност за тоа колку е големо неговото богатство.

Во текот на 90-тите, кога се чини дека неговиот бизнис го достигна својот врв, беа спроведени истраги против Кељменди во неколку земји. Сепак, ова не беше прв пат да се појави пред судовите. Уште во 1976 година, тој беше осуден на една година и шест месеци во Пеќ за обид за убиство.

Во мај 2013 година, тој беше уапсен во Приштина по потерница на Интерпол, издадена од БиХ за организиран криминал. Неговиот притвор беше заменет со домашен притвор на 28 февруари 2017 година, а тој беше целосно укинат на 17 март.

Постапката против Кељменди ја презеде ЕУЛЕКС и неговото судење започна на 16 јануари 2015 година. Тие го обвинуваат Насер дека е одговорен за убиството на Рамис Делалиќ Шела во Сараево во 2007 година како водач на организирана група.

Според неколку служби, Кељменди отишол дотаму што организирал вооружен напад врз канцеларијата на УНМИК во Домот на културата во Пеќ, со намера да уништи докази за неговата криминална активност.

Очигледно, тој работел и за кланот Метохија предводен од Рамуш Харадинај, барем според оперативните податоци на БИА. Во текот на 90-тите години, тој беше еден од главните финансиери на ОВК, и со својата група имаше монопол над трговијата со дрога, оружје, бели робови и тутун на територијата на Пеќ.

Tој во еден момент донираше пари за изградба на џамија во близина на Сараево. Тамошната исламска заедница тврди дека немаат можност да ги проверат парите што им ги даваат донаторите, а не знаат како биле стекнати.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This