December 1, 2022, 8:49 pm

Унгарија ќе ја аплицира руската вакцина чим ја добие првата количина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Oколу 3.000 до 5.000 Унгарци би можеле да учествуваат во клиничките испитувања на руската вакцина Спутник V против KОВИД-19, објави унгарскиот министер Миклош Каслер на Фејсбук.

Плановите на Унгарија да спроведе испитувања и, најверојатно, да ја произведе руската вакцина, што е невиден чекор за земја-членка на ЕУ, се додадоа на постојните судири со Брисел.

Според правилата на ЕУ, Спутник V мора да биде овластен од Европската агенција за лекови (ЕМА) пред да може да се продава во која било држава од блокот од 27 нации, соопшти ЕМА.

Москва започна да го дистрибуира Спутник V за КОВИД-19 снимен преку 70 клиники во саботата на најекспонираните групи, со што се обележува првата руска вакцинација против оваа болест, соопшти работната група на градот коронавирус.

Каслер рече дека унгарска делегација од медицински експерти добиле „детално известување“ за руската вакцина во Москва и забележала „дека вакцината се произведува со најнова технологија и се применуваат протоколи на СЗО“.

Унгарија кон крајот на минатиот месец рече дека Русија ќе им дозволи на унгарските лекари да го набудуваат процесот на производство и лабораториските тестови за нејзината вакцина против COVID-19. Унгарија, исто така, обезбеди над 12 милиони дози вакцини од западни фармацевтски компании и води разговори со Кина и Израел за потенцијални пратки на вакцини.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This