Утре Самит на земјите од Западен Балкан во Тиpaна

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во палатата на бригадите во Тирана утре ќе се одржи Самит на земјите од Западен Балкан.

Со самитот ќе претседава албанскот премиер Еди Рама, а ќе учествуваат евокомесарот за проширување и добрососедство, Оливер Вархеји, претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановќ, како и премиерите на Македонија, Зоран Заев, на Косово, Албин Курти, на Србија, Ана Брнабиќ, на Босна и Херцеговина, Зоран Тегелтија.

На лидерите од Западен Балкан ќе им се придружат и генералниот секретар на Советот за регионална соработка Мајлинда Брегу, директорот на секретаријатот на ЦЕФТА, Емир Ѓикиќ, како и Љуба Силјаноска, заменик директорка на Постојниот секретаријат на Транспортната заедница на ЈИЕ (Албанија, Бугарија, БиХ, Косово, Македонија, Србија и Црна Гора).

Според најавата, на самитот ќе стане збор за текот на евроинтеграцискот просец на регионот а ќе биде анализирана и инфраструктурата која го поврзува Западен Балкан, финансиската подршка и инвестициите од ЕУ.

Предвидена е заедничка прес-конференција на Рама и Вархеји, а по работниот ручек на кој ќе се разговара за заживување на економијата во Западен Балкан по пандемијата, ќе биде потпишана заедничка изјава за продолжување на европската агенда.

-Како што е познато на 22 јуни лидерите на ЕУ мора едногласно да одлучат дали Албанија и Македонија заслужуваат датум за одржување на првата меѓувладина конференција и покрај фактот дека ставот на Бугарија кон нашиот сосед сè уште не е јасен, стои во веста на Ора њуз.

Се додава дека интеграцијата на регионот во ЕУ се смета и за начин да се спречи руското и кинеското влијание во Западен Балкан.

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...

More Articles Like This