УХМР најавува нова снежна покривка – од утре повторно врнежи и засилен северен ветер

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Метеоролозите за утре најавуваат претежно облачно време со пообилни врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе надминуваат 20 л/м2. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег.

Поради спуштање на постудена воздушна маса, во текот на ноќта врнежите ќе преминат во снег понекаде и на повисоките места.

Утринските температури ќе се движат од две до осум степени, а дневните од 3 до 14 степени.

Во вторник поради спуштање на постудена воздушна маса ќе настапи заладување со засилен северен ветер, а врнежите од дожд, ќе преминуваат во снег и на некои пониски места. На планините и на некои од повисоките места ќе се формира нова снежна покривка.

Во среда времето наутро ќе студено до -6 степени, а преку денот претежно сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Нови снежни врнежи метеоролозите најавуваат за четврток.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This