December 8, 2022, 7:45 am

Уште еден член на СДСМ поднесе кандидатура за лидер

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска информира дека до Централната изборна комисија, кандидатура за претседател на партијата поднел и Властимир Алексовски.

Властимир Алексовски е член и активист на СДСМ од општинската организација на партијата од Куманово. По анализирање на поднесената документација и утврдување дали апликацијата на Алексовски е согласно правилникот и дали ги исполнува пропишаните услови, Централната изборна комисија ќе соопшти дали ја верификувала апликацијата, велат од партијата.

Досега официјални кандидатури поднесоа поранешната потпретседателка на партијата, Фросина Ременски и актуелниот заменик-министер за финансии, Димитар Ковачевски.

Можни кандидатури најавија и поранешниот директор на УБК, Миле Зечевиќ и актуелниот директор на ТИРЗ, Јован Деспотовски.

Рокот за поднесување кандидатури истекува утре во 16 часот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This