August 10, 2022, 8:30 am

Уште половина милион авганистански бeгалци се очекува до крајот на годината да ја нaпyштат земјата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Обединетите Нации соопштија дека се подготвуваат за можно иселување од Авганистан на уште половина милион бегалци до крајот на 2021 година.

Во моментов има хуманитарна вонредна состојба во Авганистан – изјави заменичката на високиот комесар на УНХЦР, Кели Клементс.

Според неа станува збор за очигледно навистина динамична ситуација. Таа објасни дека УНХЦР планира акции за различни сценарија, вклучително и масовно иселување.

Се подготвуваме за околу 500.000 нови бегалци во регионот. Тоа е најлошото сценарио – вели таа.

Клементс особено ја нагласи потребата да се засили поддршката за соседните земји, кои веќе прифаќаат повеќе од 2,2 милиони авганистански бегалци и кои наскоро може да бидат сведоци на нов прилив.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This