September 26, 2022, 10:45 am

Уштe eдeн peпyбликaнcки ceнaтop пoбapa oд Трамп дa пoднece ocтaвкa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Пет Туми е втор републикански сенатор кој побара оставка од американскиот претседател Доналд Трамп, тврдејќи дека би можел да се соочи со кривична одговорност поради упадот на негови приврзаници во Капитол Хил, објави Гласот на Америка (ВОА).

– Сметам дека за нашата држава е најдобро претседателот да поднесе оставка и да си замине колку е можно побрзо, истакна Туми за Ен Би Си, оценувајќи дека постапките на Трамп по изборите се без преседан.

Тој нагласи дека Трамп би можел кривично да одговара поради немирите кои се случија во Капитол Хил.

Туми, кој до неодамна беше приврзаник на Трамп од редовите на конзервативците, го изнесе својот став во момент кога демократите подготвуваат процедура за импичмент на Трамп во Претставничкиот дом, а истовремено во тек е федерална истрага за инцидентот во кој загинаа пет лица, а десетици се повредени.

Лиза Мурковски беше првата републиканска сенаторка која порача дека американскиот претседател во заминување Доналд Трамп треба веднаш да се повлече од функцијата.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This