ФАТИМЕ ФЕТАИ ПРОТИВ МПЦ: Обвинение за граѓаните кои ја бранеа црквата, заштита за платениците кои демолираа јавна сопственост

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

СЈО од една страна поведува обвинителен предлог за три искршени прозорци во Општина Центар на протест органзиран од МПЦ и граѓанска иницијатива со цел да се одбрани изградба на црква, од друга странa не кажува ниту збор и молчи за повеќемесечните насилни протести на таканаречената Шарена револуција, на кои соросовите платеници и сдсмовски активисти се изживуваа врз спомениците на македонските народни херои, врз спомен обележја од историјата на Македонија.

crkva-nova-640jpg

Двојните аршини на СЈО кулминираат. Граѓаните кои протестираа против уривање на црквата се ставени на тапет за предизвикана материјална штета од стотина евра, а вандалите од платеничката револуција кои палеа, демолираа, крадеа и предизвикаа материјална штета од милиони евра се заштитени.

Специјалното јавно обвинителство денеска поднесе до Основниот суд Скопје 1  два обвинителни предлога, од кои вториот се однесува за случајот со протестите пред Општина Центар кога група граѓани и МПЦ протестираа против стопирање на изградбата на црквата.

skrseni-prozori-41-520x384

На 7 јуни 2013 година поголем број граѓани протестираа пред Општина Центар за да ја одбранат изградбата на црквата „Свети Константин и Елена“. Стануваше збор за протести на револтирани граѓани кои беа против стопирање на градбата на црквата, која Жерновски и СДСМ сакаа да ја сопрат.

Протестите се дозволена форма на изразување незадоволство во современите општества, на што и самите СДСМ и Сорос не забораваат да потсетат дури и кога спроведуваат насилни протести како повеќемесечните пролетта, кога платениците и хулиганите на СДСМ и Сорос со месеци го попречуваа нормалното функционирање на граѓаните на Македонија, ги сквернавеа спомениците на народните херои и спомен-обележјата од историјата на Македонија.
crkva-3

crkva-2

crkva-4

И додека штетата од протестите на незадоволните граѓани, организацијата „Веритас“ и на МПЦ беше три искршени прозорци на бараките на Општина Центар, штетата што ја направија неколкумесечните протести на платеничката револуција на СДСМ и Сорос се мери во милиони денари и голем број повредени службени лица и полицајци.

cetvrta

terta

hul-1

prometej

1 коментар

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This