August 10, 2022, 8:58 am

Фајзер/Бионтек: Две дози на вакцина можеби нема да обезбедат доволна заштита од варијантата Омикрон

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Прелиминарните лабораториски студии покажуваат дека две дози од вакцината Фајзер/Бионтек можеби нема да обезбедат доволна заштита од варијантата на коронавирусот, Омикрон, но три дози можат да ја неутрализираат, соопштија компаниите во соопштението.

„Примероците од луѓе кои имале две дози од вакцината „Ковид-19“ забележале, во просек, повеќе од 25 пати намалување на способноста за неутрализација против варијантата Омикрон отколку претходниот вирус, „што укажува дека две дози на БНТ162б2 можеби не се доволни за заштита против инфекција со варијантата Омикрон“, стои во соопштението.

Тие додаваат дека две дози сепак може да обезбедат заштита од тешки болести.

„Иако две дози од вакцината сè уште можат да понудат заштита од тешка болест предизвикана од сојот Омикрон, од овие прелиминарни податоци е јасно дека заштитата се подобрува со трета доза од нашата вакцина“, рече претседателот и извршен директор на Pfizer, Алберт Бурла во изјавата.

Компаниите продолжуваат да развиваат вакцина специфична за варијантата Омикрон и велат дека е можно истата да биде достапна до месец март.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This